Wszyscy wiemy doskonale jak ważna jest odpowiednia podaż witamin z grupy B. Potrafimy też wymienić rolę w organizmie czy przyczyny niedoboru witaminy B12, B6, kwasu foliowego, itd. A co wiemy o mio-inozytolu – związku, który bywa określany mianem witaminy B8? My być może niewiele, ale lekarze przyglądają mu się bacznie od lat, bo suplementacja mio-inozytolem daje nowe możliwości.

Co warto wiedzieć o mio-inozytolu?

Mio-inozytol jest alkoholem cukrowym, niezbędnym do prawidłowego rozwoju organizmów zwierzęcych. Nazywanie mio-inozytolu witaminą nie jest do końca precyzyjne, gdyż związek ten jest syntetyzowany w naszym organizmie.

U człowieka duże stężenie mio-inozytolu zaobserwowano w sercu i mózgu (99,5%) oraz jajnikach (99,02% mio-inozytolu). Wysoki poziom tej substancji w płynie pęcherzykowym jest markerem dobrej jakości komórek jajowych. Mio-inozytol jest również ważnym składnikiem błon komórkowych oraz przekaźników na szlakach hormonalnych. Jego niedobór może być przyczyną zaburzeń w produkcji hormonów kobiecych, hormonów tarczycy, insuliny a także negatywnie wpływać na płodność.

Mio-inozytol w PCOS

Kobiety cierpiące na zespół policystycznych jajników (PCOS) często zmagają się z brakiem owulacji i miesiączkowania, wzrostem wagi, hiperinsulinemią (wysokim poziomem insuliny we krwi), ograniczonym metabolizmem glukozy oraz problemami skórnymi i łysieniem wynikającymi z wysokiego stężenia androgenów we krwi. Wszystkie działania związane z terapią PCOS skierowane są na złagodzenie wspomnianych objawów. Jak działa mio-inozytol w PCOS? Mio-inozytol wspomaga odzyskanie równowagi hormonalnej. U kobiet z PCOS sprowadza się to do obniżenia poziomu hormonów męskich (całkowitego i wolnego testosteronu), wyrównania wydzielania LH i FSH oraz usprawnienia metabolizmu cukrów (obniżenia poziomu insuliny we krwi, zmniejszenia insulinooporności, normalizacji wagi). Po zastosowaniu mio-inozytolu wraz z redukcją objawów w większości przypadków komórki jajowe zaczynają właściwie dojrzewać i powraca owulacja oraz miesiączka. Zapobiega to osadzaniu się kolejnych niedojrzałych jajeczek (cyst) w obrębie jajnika.

Rola mio-inozytolu w leczeniu niepłodności

Niepłodność wg Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) to rok bezskutecznych starań o ciążę, przy zachowaniu regularności współżycia bez zabezpieczenia. Dopiero po tym czasie lekarze diagnozują problem i wskazują możliwą do podjęcia terapię. Przyczyny niepłodności pary mogą leżeć zarówno po stronie kobiety jak i mężczyzny. Czasem, gdy nie da się określić kto z pary jest niepłodny, mówi się o niepłodności idiopatycznej. U kobiet niepłodność może być związana z nieprawidłowym funkcjonowaniem narządów rodnych, zaburzeniami owulacji, nieprawidłową pracą jajników, zaburzeniami hormonalnymi w tym PCOS. Przywrócenie prawidłowej owulacji po zastosowaniu mio-inozytolu poprawia płodność wielu kobiet.2 Usprawnienie gospodarki hormonalnej oraz lepsza jakość komórek jajowych sprawia, że częściej dochodzi do zapłodnienia. Po włączeniu mio-inozytolu do kontrolowanej hiperstymulacji przed in vitro odnotowano poprawę wszelkich parametrów przy procedurach związanych ze wspomaganym rozrodem.